Będą na początkowym etapie działalności w branży telekomunikacyjnej lub informatycznej możesz zastanawiać się, po co są serwerownie. Otóż są to pomieszczenia techniczne, w których znajdują są serwery i komputery odpowiedzialne bardzo często za poprawne funkcjonowanie przedsiębiorstwa. Maszyny fizyczne znajdujące się w serwerowniach odpowiadają w pierwszej kolejności za zgromadzenie danych, czasem olbrzymich ilości danych. Na serwerach instalowane jest także m.in. oprogramowane sklepów internetowych, witryn, portali, itd. Cała branża IT opiera się praktycznie na istocie funkcjonowania serwerów oraz możliwości ich skalowania, w przypadku powiększania biznesu. Stoją one w szafach stelażowych – tak zwanych rackach. W serwerowniach ważne są także niezawodne źródła energii – główne i zapasowe oraz systemy przeciwpożarowe. Wewnątrz pomieszczeń technicznych znajdziesz również klimatyzację precyzyjną, która zapewnia optymalne warunki. Pamiętaj, że w serwerowniach powinna panować inna wilgotność i temperatura powietrza niż w miejscach, gdzie na co dzień znajdują się ludzie.

Po co są serwerownie? By tworzyć optymalne warunki dla maszyn fizycznych

Jak już wspomnieliśmy, w serwerowniach powinny panować optymalne dla komputerów warunki. Mowa tu o wilgotności na poziomie 45% i temperaturze 20°C. Już same wymagania sprzętu określają konieczność, po co są serwerownie – muszą zapewnić maszynom odpowiednie warunki do pracy. Trzeba tu zauważyć, że atmosfera wewnątrz pomieszczeń technicznych musi być dostosowana do wymagań sprzętu komputerowego. Do serwerowni rzadko wchodzą ludzie, dlatego też optymalizacja warunków do ich potrzeb jest zbędna. Serwery muszą znajdować się w odpowiednim środowisku, by móc nieustannie pracować i tym samym – generować większą temperaturę, co reguluje skuteczna klimatyzacja precyzyjna.

Po co są serwerownie – przeznaczenie sprzętu

Jeśli zastanawiasz się, po co są serwerownie, zwróć uwagę, że korzystają z nich w obecnych czasach praktycznie wszystkie firmy. Wystarczy posiadać stronę internetową, wizytówkę firmy – on także musi być zainstalowana na serwerze. Oczywiście zakres korzystania z użyteczności serwerów może być bardzo rozległy i w niektórych branżach całkowicie stanowić podstawę fukcjonowania. Jest tak m.in. w firmach z sektora IT, telekomunikacji, e-commerce. Oznacza to, że bez nieustannej pracy sprzętu zgromadzonego w pomieszczeniu technicznym, nie możliwe stałoby się korzystanie z oferowanych przez nie usług. Dlatego też serwerownie są im po prostu niezbędne. Można tworzyć własne serwerownie, co jednak robią raczej tylko większe firmy, ze względu na stopień skomplikowania procesu, natomiast można także z powodzeniem korzystać w przestrzeni serwerowej dostarczonej, oferowanej przez firmy zewnętrze, które się w takich usługach specjalizują.

Podstawa pracy firmy

Serwerownie stanowią często podstawę pracy danej firmy. Z tego też powodu są mocno chronione, nie tylko przed osobami trzecimi, ale też awarią zasilania, czy pożarem. Często zdarza się, szczególnie w przypadku większych przedsiębiorstw, że są one ulokowane poza główną siedzibą. To, po co są serwerownie, to zapewnienie możliwości pracy danej firmie, przechowywanie danych jej klientów, czy danych wewnętrznych. W zależności od rodzaju działalności i jej skali, pomieszczenia techniczne będą różnić się od siebie, będą mniej lub bardziej rozbudowane. Mniejsze przedsiębiorstwa mogą rozmieszczać serwery w siedzibie głównej. Ciekawostką są natomiast serwerownie mobilne, czyli kontenerowe. Ta branża zdecydowanie stale się rozwija i nieustannie jest udoskonalana. Podsumowując, można stwierdzić, że serwerownie są po to, by umożliwić działanie danej firmie, poprzez zapewnienie odpowiednich zasobów, przestrzeni serwerowej, a z drugiej strony poprzez stworzenie odpowiednich warunków dla optymalnej pracy maszyn fizycznych.

Zobacz także: