Stukanie w klimatyzacji domowej z reguły jest spowodowane przez uszkodzenie wentylatora. W momencie, w którym śmigło klimatyzacji jest ustawione nieprawidłowo, uderza w obudowę. Wówczas dochodzi do zniszczeń w obrębie jednostki. Co więcej, hałas emitowany przez uderzający o ścianki wentylator może być niebezpieczny dla narządu słuchu. Te dwa aspekty doskonale pokazują, dlaczego należy jak najszybciej rozwiązać problem, niezależnie od przyczyny, z jakiej wynika. 

Dlaczego stuka w klimatyzacji?

Jak już wspomnieliśmy, przyczyną stukania w klimatyzacji może być awaria wentylatora. Warto jednak wiedzieć, że istnieją inne powody takiego zjawiska. Możemy do nich zaliczyć:

– luźne elementy urządzenia – śruby, nakrętki i inne,

– wibracje, wynikające z nieodpowiedniego zamocowania,

– uszkodzenie kompresora,

– nieszczelność, do których zaliczmy luźne połączenia, przecieki, pęknięcia,

– zanieczyszczenia,

– obciążenie elektryczne, czyli niewłaściwe dopasowanie mocy klimatyzacji do zapotrzebowania elektrycznego instalacji domowej,

– nagromadzenie lodu,

– problemy z układem rozprężnym – wycieki czynnika chłodniczego, niskie ciśnienie, czy zablokowany zawór rozprężny,

– niewłaściwe poziomowanie,

– ograniczenia w przepływie powietrza, na przykład z powodu zatkanych filtrów, zablokowanych kratek wentylacyjnych lub źle rozmieszczonych przewodów wentylacyjnych.

Co powoduje głośną pracę klimatyzacji?

Inną przyczyną głośnej pracy klimatyzacji domowej może być problem z pracą sprężarki. Dochodzi do niego w trakcie zwarcia instalacji elektrycznej w mieszkaniu. W rezultacie awarii sprężarka nie dostarcza oleju do urządzenia. Jest to poważny problem, ponieważ chociaż klimatyzacja może działać nadal przez długie lata, dochodzi wówczas do pogłębienia awarii. Kiedy dojdzie do tego typu sytuacji, niezbędna będzie wymiana zepsutej części, w tym przypadku – sprężarki. Tym powinien zająć się profesjonalista. 

Co zrobić, gdy stuka w klimatyzacji?

Pierwszym krokiem do zrobienia po wykryciu stukania w klimatyzacji jest diagnoza stanu pasków wentylatora. Następnie należy wykluczyć ewentualne problemy z instalacją elektryczną zastosowaną w mieszkaniu. Pamiętaj, by zwrócić także uwagę na łożyska silnika. Najskuteczniejszym sposobem na rozwiązanie kwestii stukania w klimatyzatorze jest zgłoszenie się do serwisu. Tego typu prac naprawczych nie należy wykonywać na własną rękę. To dlatego, że klimatyzacja jest urządzeniem skomplikowanym, złożonym z wielu elementów. Warto mieć na uwadze także gwarancję, jaką jest objęta jednostka. Często w jej ramach możliwa jest naprawa na koszt firmy. To bardzo dobra nowina dla wszystkich użytkowników. Kluczowe jest także regularne serwisowanie urządzenia. Wtedy możliwe jest natychmiastowe wykrycie wszelkich nieprawidłowości i ich usunięcie. 

Dlaczego serwis jest ważny?

Jak już wspomnieliśmy, regularny serwis klimatyzacji domowej jest kluczowy dla usunięcia wszelkich nieprawidłowości. To także skuteczny sposób na przedłużenie żywotności urządzenia chłodniczego. Dzięki temu będziesz mógł korzystać z jednostki przez długie lata, a inwestycja z pewnością się zwróci. Zdecydowanie warto decydować się na rozwiązania pochodzące od cenionych w branży producentów. Do takich należą m.in. Daikin i Rotenso. Obie firmy oferują jednostki typu split i multi-split. Pierwsza jest idealna do mieszkań jednopokojowych, druga do domów, gdzie znajduje się wiele pomieszczeń. Warto wspomnieć, że klimatyzacja typu multi-split umożliwia niezależną względem siebie pracę jednostek wewnętrznych rozmieszczonych po budynku. Ważne jest też to, by urządzenie zostało zamontowane przez osobę doświadczoną. To gwarancja prawidłowego wykonania tego procesu, który może być skomplikowany.

Przeczytaj także inne wpisy: