Obejmujące klimatyzację do serwerowni rodzaje możemy podzielić na kilka konkretnych. Mowa tu o tych, które stosują metodę odparowywania, wodną, wykorzystującą powietrze zewnętrzne oraz systemy G. Ten podział sprawia, że niezależnie od potrzeb własnego data center możesz oczekiwać odpowiedniego doboru i maksymalnej sprawności urządzenia regulującego temperaturę wewnątrz. Różne rodzaje klimatyzacji do serwerowni są więc tutaj ogromnym atutem, który doceni każdy użytkownik.

Rodzaje klimatyzacji serwerowni – metoda odparowywania

Jednym z rodzajów klimatyzacji serwerowni jest urządzenie wykorzystujące metodę odparowywania. Ten sposób chłodzenia jest jednym z najczęściej stosowanych rozwiązań. Chłodzenie przez system odparowywania bezpośredniego oznacza, że urządzenie jest połączone z zewnętrznymi skraplaczami mikrokanałowymi. To pozwala na pracę z wysoką temperaturą powietrza powrotnego. To jedna z podstawowych obejmujących klimatyzację do serwerowni rodzajów.

Rodzaje klimatyzacji do serwerowni – klimatyzacja in-row

Klimatyzacja do serwerowni in-row, czyli rzędowa polega na tym, że szafy są ustawione w rzędach razem z rackami. W ten sposób tworzą się zimne i ciepłe korytarze. Ważne, by były one od siebie oddzielone. W tym dotyczącym klimatyzacji do serwerowni rodzaju przepływ powietrza jest uzależniony od rozstawu szaf, co oznacza, że do wprowadzenia zmian jest niezbędna przerwa techniczna. Dotyczy to przede wszystkim regulacji ustawień, z jakimi zaprogramowane są urządzenia.

Klimatyzacja serwerowni z nadmuchem pod podłogę

Spośród obejmujących klimatyzację do serwerowni rodzajów, możemy wyróżnić także ten z nadmuchem pod podłogę techniczną. Wówczas schłodzone powietrze jest doprowadzane do każdego punktu szafy, a otwarta strefa wysokiej temperatury stanowi bufor przed ciepłem powstającym w czasie awarii klimatyzatora. Przy rodzaju klimatyzacji serwerowni z nadmuchem pod podłogę trzeba pamiętać o odpowiednim rozprowadzeniu powietrza. Warto zaznaczyć, że różnica temperatur pomiędzy przodem a tyłem urządzenia jest mniejsza, co ma korzystny wpływ na jego żywotność.

Dobór rodzaju klimatyzacji do serwerowni

Jeśli chodzi o dobór rodzaju klimatyzacji do serwerowni, warto zdać się na doświadczenie fachowców. Trzeba tu uwzględnić potrzeby technologii znajdującej się wewnątrz pomieszczenia. Ważna jest odpowiednia wilgotność w przedziale 40-60% i temperatura wynosząca 18-27°C. Takie parametry są rekomendowane dla branży technologicznej. Wśród obejmujących klimatyzację do serwerowni rodzajów znajdziesz rozwiązania stosujące metodę odparowywania, wodną, wykorzystującą powietrze zewnętrzne i systemy G, czyli rozwiązaniem ze skraplaczem wodnym z mieszanką glikolową. Każda z tych opcji sprawdzi się w innych warunkach. Specjalista pomoże Ci w doborze najlepszej dla Ciebie propozycji. Należy uwzględnić przede wszystkim specyfikację serwerów, jak również atmosferę panującą w pomieszczeniu technicznym. Pamiętaj, że w serwerowni rzadko przebywają ludzie, dlatego klimatyzacja precyzyjna ma zapewniać optymalne warunki urządzeniom wewnątrz, a te różnią się od potrzeb człowieka.

Zobacz również: